Freelancer Finans & Hukuk

Freelancer Finans & Hukuk

Freelancerlar, sanılanın aksine sadece yazılım geliştirenler, yazarlar ya da grafik tasarımcılar değil. Globale çalışıp dolar kazanmanın ve freelance kariyerini başlatmanın birden fazla yolu var. Eğer yeteneğini bir bilgisayar ve internet aracılığıyla satabiliyorsan, sende bir freelancer olabilirsin! Finans ya da hukuk üzerine çalışıyorsun? Ya da yakın gelecekte böyle bir planın mı var? 

Hadi başlayalım!


Öncelikle;

Freelance Bir Finansal Analist Ne Yapar?

Freelance bir finansal analist olarak, portfolyolar ve bireysel yatırımlar önermek, geçmiş ve güncel finansal verileri değerlendirmek ve iş ve ekonomik eğilimlerini incelemek için genellikle evden çalışırsın. Diğer görev ve sorumluluklar, bir şirketin finansal tablolarını inceleyerek değerini belirlemeyi, yönetim ekibinin gücünü değerlendirmeyi ve hizmetler için yazılı raporlar veya bir sözleşme hazırlamayı içerebilir. Müşterinin veya işletmenin daha iyi finansal kararlar almasına yardımcı olmak için bir kuruluşla veya bireysel bir hesapla çalışırsın. Büyük şirketler, finans şirketleri, bankalar, menkul kıymet firmaları ve sigorta şirketleri gibi çeşitli sektörlerde çalışabilirsin.

Freelance Finansal Analist Nasıl Olunur?

Freelance bir finansal analist olmak için gereken nitelikler değişiklik gösterir, ancak genellikle muhasebe, istatistik, mühendislik, finans veya matematik alanlarında en az bir lisans derecesine ihtiyacın var. Bazı işverenler, işletme yönetimi, muhasebe veya finans gibi bir alanda en az bir yüksek lisans derecesine sahip olmanı tercih eder. İstatistik, ekonomi, işletme, muhasebe ve finansal analiz dersleri alman önerilir. Menkul kıymetler sektöründe çalışıyorsan, bir lisans almanız gerekebilir. Bu freelance rol için bilgisayar, matematik ve iletişim becerileri gereklidir. Ayrıca zamanını yönetirken analitik olmalı ve verimli kararlar verebiliyor olmalısın. Kendini daha pazarlanabilir kılmak için ‘‘Chartered Financial Analyst” sertifikasını da alabilirsin.

Başarılı bir avukatsın ya da hukuk fakültesinde son senen. Ünvanından bağımsız, globale çalışmak isteyen bir avukat, freelancer olabilir mi? Cevap, evet olabilir.

Hukuk endüstrisi ve başarılı bir avukat olmanın ne anlama geldiğine dair paradigma da gelişiyor. Birçok avukat için, şu anda geleneksel hukuk firması modelinin ötesine bakmak mantıklı bir seçenek. Bu da, serbest çalışan avukatların yaygınlığında yeni bir artışa neden oluyor.

Freelance bir avukat olmak, deneyimini ve hukuk dereceni kendi yararına kullanmana olanak tanır. Freelance avukat olarak çalışmak – gelirine ek olarak ya da zorlu ekonomik koşulların üstesinden gelmenin bir yolu olarak tam zamanlı olarak – esnek saatler, uzak olanaklar ve iş yükün gibi konular üzerinde kontrol sağlar. Freelance bir avukat olmanın temellerini, freelance avukatların ne yaptığı, neden şimdi freelance çalışmaya başlamak için doğru zaman olabileceği ve adım adım nasıl yapılacağı dahil olmak üzere ana hatlarıyla konuşalım.

Freelance avukatlar ne yapar?


Bir hukuk firmasında çalıştıysan, iş hacimlerinin gelgitli olabileceğini bilirsin. Firmalar, aşırı hukuki işlerin üstesinden gelmek için daha fazla kapasiteye ihtiyaç duyduğunda (daha fazla personel işe almadan), freelance çalışan avukatlar, ek yük olmadan boşlukları doldurur.

Freelance avukat nedir?

Freelance çalışan bir avukat, başka bir avukat tarafından (doğrudan veya bir platform aracılığıyla) saatlik veya sabit bir ücret karşılığında önemli yasal projeleri tamamlamak için işe alınan bir avukattır.

Birçok avukat freelance çalışıyor.

Freelance avukatlar ihtiyaç duyuldukça çalıştıkları için, istedikleri kadar çok veya az çalışabilirler. Bu esneklik, neden bu kadar çok avukatın freelance çalışma fırsatları aramaya başladığının merkezinde yer alıyor.

Nitelikli avukatlar çeşitli nedenlerle freelance avukatlar oluyorlar. Bunlar, nerede yaşadıklarını, kariyerlerinin neresinde olduklarını ve mevcut yaşam koşullarının ne olduğunu içeriyor.

Neden şimdi freelance çalışan bir avukat olmalısın?


Freelance avukatlık işine ilgi duyuyorsan, yalnız değilsin. Kişisel motivasyonlardan (evde aileyle zaman geçirmek için daha fazla zamana ihtiyaç duymak gibi) profesyonel olanlara (yaptığın yasal işin miktarı ve türü üzerinde daha fazla kontrol istemek gibi), freelance avukat olarak çalışmak birçok nedenden dolayı caziptir.

Ek olarak, COVID-19 salgını birçok hukuk firmasını olumsuz yönde etkilemiş olsa da, tüm freelance çalışanlar gibi avukatlar için  de yeni bir umut ışığı oldu. 


Hukuk derecen ve uygulama lisansın varsa, freelance bir avukat olarak senin için kesinlikle fırsatlar var demektir. Ancak başarılı olmak istiyorsan, işe başlamadan önce strateji oluşturman ve hazırlanman gerekir. 

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *