Mimar Kimdir? Ne iş yapar?

Mimar Kimdir? Ne iş yapar?

Freelance bir mimar, temelde mimarların yapmak üzere eğitildiği her şeyi yapar. Tek fark, freelance mimarın bağımsız olması ve herhangi bir firmaya bağlı olmamasıdır. Bu nedenle, freelance bir mimar, şantiye planlama, bina planları ve tasarımları üretme, peyzaj mimarlığı yapma, plan yapma ve danışmanlık gibi işleri üstlenebilir. 

Diğer sorumluluklar, fizibilite çalışmalarının bir parçası olarak potansiyel sahaların değerlendirilmesini ve bir müşteri adına bir inşaat ekibinin kurulmasını içerir.

Freelance çalışan bir mimar, bir müşteri adına bir inşaat ekibi kurabilir

Freelance mimarın işlevlerinden biri, böyle bir müşteriye inşaat projelerinde yardımcı olmak için bir müşteriyle çalışmaktır. Çoğu zaman müşterilerin aklında belirli bir tasarım yoktur ve bu görevi mimara bırakırlar; bu durumda mimar bina için müşterinin kabul edebileceği, reddedebileceği veya uygulanabilirliğini isteyebileceği bir teklif olarak hizmet edecek bir konsept geliştirecektir. 

 Genellikle mimar, binanın çeşitli özelliklerini gösteren bir plan hazırlar veya mimar, müşteriye tüm binayı kapsayacak sanal geçişler dahil olmak üzere önerilen binanın daha gerçekçi bir görünümünü vermek için görsel gerçeklik teknolojisini kullanabilir. Böyle bir yöntem, fiziksel prototiplerin kullanımından daha kolay modifikasyonlara izin vermesi nedeniyle oldukça arzu edilir.

  • Freelance mimarlar, diğer mimarların üzerinde çalıştığı her türlü projede sadece müteahhit olarak çalışırlar.
  • Freelance mimarlar, diğer mimarların üzerinde çalıştığı her türlü projede sadece müteahhit olarak çalışırlar.

Freelance mimarın bir diğer sorumluluğu, müşteri adına önerilen sitenin kapsamlı bir değerlendirmesini yapmaktır. 

Bazen freelance mimar, inşaat projesi için uygun bir yer seçiminde bir tür girdi bile sunabilir

 Bu değerlendirmenin bir kısmı, önerilen projenin sahada fizibilitesini içerecektir; bu, önerilen bir projenin bina yönetmelikleri, güvenlik ve çevresel etki gibi hususlardan sonra sahada güvenli ve etkili bir şekilde inşa edilmesi olasılığı anlamına gelecektir. Bazen, freelance mimar, ilgili inşaat yasaları ve müşterinin bir inşaat projesiyle ilgili sahip olabileceği diğer sorular açısından müşterilere bir tür danışman veya danışman olarak hizmet edecektir.

Freelance mimarlar, yeni bir binanın tasarımı için işe alınabilirler

Freelance mimar, sadece binayı tasarlamakla kalmayıp, inşaat projesiyle ilgili diğer işlevleri yerine getirmek için de sözleşmeli olabilir. Bu, inşaatçılar, inşaat yöneticileri, mühendisler ve diğer inşaat uzmanları dahil olmak üzere inşaat ekibi için kaynak bulmayı veya bir araya getirmeyi içerebilir. Tasarım aşamasından nihai inşaata kadar projenin denetimini yapmak mimarın sorumluluğunda olabilir.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *