Frontend Developer Nedir? Nasıl Olunur?

Frontend Developer Nedir? Nasıl Olunur?

Görünüşe göre bu günlerde herkes online. İnternet yalnızca, kullanıcılar (örneğin e-posta, sosyal medya) arasındaki kişiler arası iletişimi kolaylaştırmakla kalmaz; aynı zamanda her türlü bilgi için çok güvenilir bir kaynaktır da. Üstelik faturaları ödemek ve alışveriş yapmak için de uygun bir yol.

 

Tüketiciler, kuruluşlar ve işletmeler, artan sayıda yeni web sitelerinin de kanıtladığı gibi, İnternet ve mobil bilgi işlemin kolaylıklarından yararlanmak için hızlı davrandılar. Yeni kullanıcılar, daha fazla talep anlamına gelir ve bu da daha fazla site ve uygulamaya duyulan ihtiyaç anlamına gelir.

 

Her online uygulamanın, kullanıcıların etkileşimde bulunduğu bir bölümü vardır. Bir web sitesinde oturum açtığında, hoş geldiniz sayfası, menü, site haritası ve gezinmeyi ya da yardımcı programı kolaylaştıran diğer öğeler tarafından karşılanırsınız. Bu öğelerin tümü, toplu “Frontend” terimine girer. Frontend, web sitesinin veya uygulamanın tüketicinin kullanımı için tasarlanmış bir parçası olan kullanıcı arayüzünü içerir.


Hiç durup bu Frontendleri kimin yarattığını merak ettin mi? Bu sorunun cevabı, uygun şekilde adlandırılmış ünvanıyla, Frontend Developer olacaktır ve bir gün SEN de Frontend Developer olabilirsin. İlgini çekti mi? Öyleyse bahsetmeye devam edelim…

 

Frontend geliştirmenin tam olarak ne olduğunu daha geniş bir şekilde anlamana yardımcı olacak ve seni bir adım daha yaklaştıracak aşağıdaki konuları ayrıntılı olarak ele alacağız: • Frontend Developer nedir?
 • Frontend Developer rolleri ve sorumlulukları
 • Frontend Developer olmak için gereken beceriler
 • Frontend Developer maaşı
 • Nasıl Frontend Developer olunur?
 • Frontend Developer’ların geleceği nedir?

 

Frontend Developer nedir?

 

Frontend web geliştiricisi olarak da bilinen bir Frontend geliştirici, arayüzün tasarımından ve uygulanmasından sorumlu bir profesyoneldir. Kullanıcılar, söz konusu uygulamaya erişebilmeleri için bu arayüze ihtiyaç duyarlar. Bir web tasarımcısı, bir web sitesinin görünümünü ve tasarımını oluşturan bir profesyoneldir. Frontend geliştirici ise, CSS, HTML ve JavaScript gibi kodlama dillerini kullanarak tasarımın çevrimiçi çalışmasını sağlar.

 

Bir Frontend Developer, Backend Developler ve Fullstack Developer arasındaki farkları açıklığa kavuşturmak adına bir an için duralım. Bunu basit terimlerle ifade edelim: Bir Frontend Developer, bir uygulamanın veya web sitesinin, kullanıcıların gördüğü ve etkileşimde bulunduğu bölümlerinden sorumludur. Bir Backend Developer, altyapı ve veritabanları gibi “perde arkası” konularıyla ilgilenir. Fullstack Developer ise, her ikisinin bir karışımıdır, baştan sona tüm tasarım sürecini idare edebilen tüm esnafların bir krikosu gibi.

 

Bu günlerde Frontrend ve Backend Developer arasındaki çizginin bulanıklaştığı bir eğilim olduğunu unutma. Öncelikle bu durum, Backend  geliştiricilerin alanına giren görevlerin çoğu, Frontend geliştiriciler tarafından giderek daha fazla ele alınmasından kaynaklanıyor.

 

Son olarak, full-stack mühendisler de var. Proje yönetimi deneyimine sahip, bilgisayar ağlarını ve sistemlerini yapılandırma, yönetme ve bakımını yapma disiplinlerinde usta olan tam kapsamlı geliştiricilerdir.Frontend Geliştirici Rolleri ve Sorumlulukları

 

Bir Frontend geliştiricinin ne yaptığını merak ediyorsan;

 

 • Web sayfası tasarımına ve yapısına karar verir
 • Kullanıcıların deneyimini geliştirmek için özellikler geliştirir
 • Fonksiyonel ve estetik tasarım arasında çarpıcı bir denge sağlar.
 • Web tasarımının akıllı telefon özellikli olduğundan emin olur
 • Gelecekte kullanmak için yeniden kullanılabilir kod oluşturur
 • Web sayfalarının en iyi hız ve ölçeklenebilirlik için optimize edildiğinden emin olur
 • Web sayfalarını tasarlamak için çok çeşitli biçimlendirme dilleri kullanır

 

Frontend Geliştirici Olmak için Gerekli Beceriler

 

Bir Frontend geliştirici, web sitesi/uygulama geliştirmenin rock yıldızı olduğundan, iyi stoklanmış bir kişisel araç kutusuna sahip olmalıdır. Bu nedenle, bir Frontend geliştirici becerileri şunları içerir:

 

 • Bilgisayar Bilimi veya benzeri bir alanda diploma sahibi olmak.
 • HTML, CSS, JavaScript ve jQuery gibi kodlama dillerinde yetkin olmak.
 • CSS’yi anlamak.
 • Grafik tasarım uygulamaları konusunda deneyimli olmak (örneğin, Adobe Illustrator).
 • SEO ilkelerini anlamak.
 • Problem çözmede mükemmel becerilere sahip olmak.
 • Ekip üyeleri, patronlar ve müşterilerle iletişim kurma konusunda yetkin olmak.
 • İyi kişilerarası becerilere sahip olmak, etkili iletişimde üstünlük.

 

Frontend Geliştirici Maaşları

Glassdoor’a göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir ön uç geliştirici yılda ortalama 86.178 dolar kazanabilir. Payscale’e göre, “düzenli” bir Frontend geliştirici, yılda ortalama 71.350 ABD doları maaş kazanabilir.

 

Nasıl Frontend Geliştirici Olunur?

 

Yukarıdaki listenin seni korkutmasına izin verme. Bu basit adımları izlersen, sen de bir Frontend geliştirici olabilirsin.

 

CSS, JavaScript ve HTML Öğren

 

Bu kodlama dilleri, web ve uygulama geliştirme için temel yapı taşlarıdır, dolayısıyla bunları öğrenmen gerekir. Neyse ki, bu çok zor bir girişim değil. Kodlama dillerinde eğitimini ilerletmene yardımcı olabilecek birçok online kaynak mevcut. Ekstra kredi için jQuery ve JavaScript Çerçeveleri hakkında bilgi edinmek de oldukça fayda sağlar.

 

Bilgilendirilmek

 

Bu, Frontend geliştirme hakkında makaleler ve kitaplar okumak anlamına gelir. Bir web sitesinde işlerin nasıl yürüdüğünü anlayarak çeşitli kodlama dillerini daha iyi anlayabilirsin. Öğrenme deneyimini tamamlamak istiyorsan, YouTube’daki bazı videolara göz atabilirsin.

 

Uygulama

 

İşte burada, “pratik mükemmelleştirir” deyişi devreye giriyor. Bir kullanıcı arabiriminin küçük parçalarını oluşturmak için yeni edindiğin bilgileri kullanarak başla, ardından yavaş yavaş genişlet. Sonunda hata yaparsan da, endişelenme. Bazen kusursuz bir performanstan öğrendiğimizden daha fazlasını hatalarımızdan öğreniriz.

 

Komut Satırını Öğren

 

Web tasarımıyla ilgili herhangi bir mesleği sürdürürken, en azından dosyaları görüntüleme ve dosya sistemi navigasyonu gibi temel kavramları kavramak iyi bir fikirdir. İlgili bir notta, bir metin arabirimi aracılığıyla işletim sistemi işlevlerine erişme aracı olan Shell’in özelliklerini öğrenmelisin.

 

Sürüm Kontrolünü Öğren

 

Kodlamanın tehlikelerinden biri, küçük bir şeyi değiştirdiğinde tüm kodlamanın bozulmasıdır. Sorunu düzeltmeye çalışsan bile, işler bir daha asla eskisi gibi olmaz. Bu yüzden iyi bir Frontend Developer sürüm kontrolü sürecini öğrenir. 

 

Becerilerini Geliştir

 

Bazı eğiticilere, araçlara ve açık kaynaklı projelere göz atmak işe yarar. freeCodeCamp, Codecademy, Bootstrap, Vue.js, CSS Layout ve Front-end Checklist gibi kaynaklar, fırsat için herhangi bir para yatırmana gerek kalmadan Frontend geliştirme becerilerinde ustalaşmana yardımcı olmak için mevcuttur. Bu araçlara online olarak kolayca erişilebilir ve Frontend geliştirme eğitimin için çok ihtiyaç duyulan bir destek sunabilir.

 

Frontend Geliştiricilerin Geleceği Nedir?

 

Genel olarak, Frontend geliştirici olmak isteyen herkes için gelecek parlak görünüyor. En son araştırmalar, 2020 yılına kadar yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde bile yaklaşık 1 milyon geliştirici açığı olacağını tahmin ediyor. Benzer çalışmalara göre dünyanın geri kalanı daha da fazla olacak.Bu rakamlar inanılmaz görünse de, durup zamanları göz önünde bulundurursan, o kadar da şaşırtıcı değil. Artan İnternet kullanımı, özellikle mobil alanda, kullanıcı arayüzlerine daha fazla ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir ve bu da daha fazla Frontend Developer işi anlamına gelir. Web geliştirme, potansiyeli İnternet’in popülaritesine sıkı sıkıya bağlı bir alandır ve ikincisi hiçbir pes etme belirtisi göstermeden hızla yükseliyor.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *