Freelancer Tasarım & Yaratıcılık

Freelancer Tasarım & Yaratıcılık

Freelance Tasarım & Yaratıcılık  dünyasına adım atmak

9-5 çalışandan freelance çalışan bir girişimciye sorunsuz geçiş yapmaya hazır mısın?

Yeni mezunlar ve maaşlı profesyonel tasarımcılar her zamankinden daha fazla freelance dünyasına giriş yapıyor. Bu değişikliği yapmak heyecan verici olabilirken, gerçek şu ki ilk kez serbest çalışanların çoğu başarısız oluyor. Bu başarısızlık, birçok farklı yönün sonucu olabilir elbette.

Çalışma saatini belirlerken motivasyonun bir zorluk olduğunu farkedebilirsin. Ayrıca, müşteri listeni oluşturmak ve adını potansiyel müşterilere duyurmak büyük bir gayret gerektirir. 

Başarılı bir serbest grafik tasarım kariyeri yaratmanın adımları

Serbest grafik tasarım kariyerine başlamana yardımcı olabilecek adımları inceleyelim.

Potansiyel müşterilerin için araç setini gözden geçir

Yükselen bir grafik tasarımcının yapması gereken ilk şey, doğru programları kullandığından emin olmaktır. Eski yazılımlar, süreci yalnızca daha karmaşık hale getirecek ve seni diğer tasarımcılarla rekabette geride bırakacaktır.

En yeni ve en iyi tasarım yazılımını edinmenin yanı sıra, bunları profesyonel olarak nasıl kullanacağını da bilmen gerekir. 

Nişinin neleri gerektirdiğini anlamak için, bu konuya biraz zaman ayırmalısın. Yüksek profilli müşterileri mi seçiyorsun ve çok çeşitli tasarım çalışmaları mı sunuyorsun? O zaman muhtemelen daha sağlam tasarım programlarına ihtiyacın olacak.

Daha küçük ölçekte, yüksek kaliteli görüntü içeriği sunmak istiyorsan, DesignBold gibi çevrimiçi araçları kullanmak sana tam olarak ihtiyacın olanı ancak çok daha düşük bir maliyetle elde ettirir. Ayrıca, iyi bir bilgisayar ve yazı tahtası gibi temel şeyleri de unutma.

Freelancer topluluğa katılmak

Güvenli global ağı sayesinde freelance çalışmak hiç bu kadar kolay olmamıştı! Birçoğu kaydolmak için tamamen ücretsiz olan hangi serbest çalışma platformlarına katılmak istediğini seçebilirsin.

Tarzını ve yeteneklerini sergilemek için portföyüne çok sayıda proje eklemek her zaman iyi bir fikirdir.

Harika bir tasarımcı portföyü oluşturmak

Az önce bahsettiğim gibi, tasarım çalışmalarını sergileyen geniş bir portföyle çalışmak, yeni freelancerlar için bir anahtardır. Peki tamamlanan projelerin az sayıda ise ne yapacaksın?

Önceki grafik tasarım işlerin fazla sayıda değilse, tasarım gözünün ne kadar iyi olduğunu göstermek için bir dizi model üzerinde çalış. Bu göz korkutucu bir proje olmak zorunda değil. Canva gibi daha basit bir aracı kullanarak birkaç dakika içinde her türden farklı ihtiyaç için çok sayıda görüntü oluşturabilirsin. Bunun gibi temel tasarımcı araçları mevcut olduğunda çalışman daha da kolaylaşacaktır.

Tasarım çalışmalarınızı sergilemek için bir web sitesi yapmak

Müşterileri freelancer sitelerine yönlendirmek için, kendi sayfana ihtiyacın olacak. Siteni oluşturmanın en büyük yararı, yeteneğini göstermene olanak sağlamasıdır. Web siteni geliştirirken stil açısından kime hitap ettiğine odaklanmalısın.

Sayfandaki grafikler söz konusu olduğunda aşırıya kaçma dürtüsüne direnmek de çok önemlidir. Basit bir şema, portföyünü aşırı yoğun bir paletten daha iyi vurgulayacaktır. Tasarım çalışmalarını gösterdiğin web sitende, parlayacak alanlar yarat.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *