Müşteri Temsilcisi Ne iş yapar? Nasıl Olunur?

Müşteri Temsilcisi Ne iş yapar? Nasıl Olunur?

İnsanlara yardım etmeyi ve problem çözmeyi sever misin? Cevabın evet ise, bir müşteri hizmetleri temsilcisi olarak bir kariyer düşünebilirsin!

 

Müşteri hizmetleri temsilcileri, bir kuruluş adına müşterilerle etkileşime girer. Ürünler ve hizmetler hakkında bilgi sağlarlar, sipariş alırlar, müşteri şikayetlerine yanıt verirler ve iadeleri işlerler.Birçok müşteri hizmetleri temsilcisi, gelen aramaları, giderek daha fazla müşteri iletişim merkezi olarak adlandırılan telefon çağrı merkezlerinde yanıtlamaktalar. Diğerleri müşterilerle yüz yüze veya e-posta, canlı sohbet veya diğer yöntemlerle etkileşime girer. Bazı çalışanlar ses, e-posta veya sohbet gibi belirli bir iletişim modunda uzmanlaşır, ancak diğerleri müşterilerle birden fazla iletişim kanalı aracılığıyla iletişim kurar. Örneğin, müşterilerle öncelikli olarak telefon üzerinden ilgilenen sesli temsilciler, aramalar arasında kesinti olduğunda e-posta sorularına yanıt verebilir.

 

Müşteri hizmetleri temsilcileri hemen hemen her sektörde çalışır ve görevleri, çalıştıkları yere göre değişebilir. Örneğin, bankalarda çalışan temsilciler, müşterilerin hesaplarıyla ilgili sorularını yanıtlarken, kamu hizmeti ve iletişim şirketlerinde çalışan temsilciler, kesinti gibi hizmet sorunları olan müşterilere yardımcı olabilir. Perakende mağazalarında çalışan temsilciler genellikle iadeleri ele alır ve müşterilerin mağazalarında ürün bulmalarına yardımcı olur. Bazı temsilciler, satış yapmak onların asıl işi olmasa da, bazen gelen aramaları yanıtlamanın yanı sıra giden aramalar yaparak satış fırsatları oluşturmaya yardımcı olabilir.


Müşteri hizmetleri temsilcileri genellikle aşağıdakileri yapmakla sorumludur:

 

  • Müşterilerin ihtiyaçlarını ve endişelerini dinler ve yanıtlar
  • Ürünler ve hizmetler hakkında bilgi verir
  • Siparişleri alır, ücretleri belirler ve faturalandırma veya ödemeleri denetler
  • Müşteri hesaplarını inceler veya değiştirir
  • İadeleri veya şikayetleri ele alır
  • Müşteri iletişim bilgilerinin ve gerçekleştirilen eylemlerin ayrıntılarını kaydeder
  • Cevapları veya çözümleri gerektiği gibi araştırır
  • Müşterileri amirlere, yöneticilere veya yardımcı olabilecek diğer kişilere yönlendirir
  • Müşteri hizmetleri temsilcileri, müşteri sorularına ve endişelerine açık ve doğru bir şekilde yanıt verebilmek için güçlü dinleme ve konuşma becerilerine ihtiyaç duyar.
  • Çağrıyı mümkün olduğunca verimli ve etkili bir şekilde çözebilmek için ihtiyaçlarını ve endişelerini anlamak için müşterileri dikkatle dinlemelidirler.

 

Müşterilerle e-posta, canlı sohbet veya diğer sesli olmayan iletişim kanalları aracılığıyla etkileşime giren çalışanlar, doğru dilbilgisi, yazım ve noktalama işaretlerini kullanarak iyi yazmalıdır. Sorulara ve şikayetlere samimi ve profesyonel bir şekilde yanıt vermelidirler.

 

Müşteri hizmetleri temsilcileri birçok farklı insanla etkileşime girer. Olumlu ilişkiler oluşturmak ve sürdürmek, bir müşteri hizmetleri temsilcisinin işinin önemli bir parçasıdır. Çalışanlar, özellikle zor veya kızgın müşterilerle uğraşırken sabırlı ve kibar olmalıdır. Müşteri sorunlarını ele alırken, müşteri hizmetleri temsilcilerinin durumları analiz etmesi, sorunları araştırması ve çözümleri belirlemesi gerekir.

 

Freelance pozisyonunda müşteri temsilcisi arayan birçok global şirket mevcut. İletişim yeteneğine ve sorun çözebilme kabiliyetine güveniyorsan Müşteri Temsilcisi olmak senin için doğru bir kariyer olabilir!

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *