Freelancer Yönetici ve Müşteri Desteği

Freelancer Yönetici ve Müşteri Desteği

İdari profesyoneller, bir ekibi bir arada tutmada önemli bir rol oynarlar ve birçok kuruluş onlar olmadan dağılabilir.

İyi gelişmiş idari becerilere sahip profesyoneller, kuruluşun verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olur ve projelerin ve büyüme girişimlerinin yönetiminde çok önemli bir faktör oluşturur.

Ofis yöneticisi, müşteri hizmetleri yetkilisi ve insan kaynakları yöneticisi gibi roller, personeli destekleyebilmelerini ve ekibin ihtiyaçlarını karşılamak için belirli becerilere ihtiyaç duyar.

“Tipik” bir idari rol diye bir şey yoktur. Şirketler her zaman, benzersiz kurumsal hedeflerine ve kültürlerine özel olarak uyan idari profesyoneller arıyor.

Aşağıdaki idari becerilere hakim olmak, yalnızca görevlerinin verimli ve etkili bir şekilde yerine getirmeni sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda kariyerini geliştirmene yardımcı olacak ve seni işverenler için daha cazip bir aday haline getirecektir. Bu alandaki en iyi adaylar için en çok aranan idari beceriler şunlardır:

1. Microsoft Office

Tüm Microsoft Office programlarında güçlü bir arka plan, yönetici rollerinde olanlar için çok önemlidir. Word, Excel, PowerPoint ve Outlook, birçok iş iletişiminin ve sürecinin temelini oluşturur.

Bir rol için gerekli olan her programdaki deneyim miktarı, büyük ölçüde pozisyon seviyesine bağlı olacaktır. Örneğin, giriş düzeyinde bir Yönetim Asistanı yalnızca mevcut belgeleri güncellemek ve temel raporlar oluşturmak için gerekli olabilirken, bir Ofis Yöneticisinin yeni projeler, prosedürler ve şablonlar oluşturması gerekebilir. Genel olarak, Microsoft bilgisi bu nedenle idari çalışanların işe alınmasında en önemli kriterdir.

2. İletişim becerileri

İletişim, idari roller üstlenenler için uzun süreli sahip olunması gereken bir beceridir. Bu tür bir çalışan için her tür iletişim hayati önem taşır: toplantılar ve telefon görüşmeleri için sözlü iletişim, dahili ve harici olarak gönderilmesi gereken yazışmalar için yazma yeteneği ve talimatları takip etmek için güçlü dinleme becerileri.

Herhangi bir idari çalışan için, müşteriler, tedarikçiler, meslektaşlar ve üst düzey yönetim gibi çeşitli taraflarla iletişim kurabilmek önemlidir, bu da iyi gelişmiş iletişim becerilerini mutlak sahip olunması gereken bir yetkinlik haline getirir.

3. Bağımsız çalışabilme yeteneği

İnisiyatif gösterebilmenin yanı sıra, özerk çalışma yeteneği, iş desteği sağlayan rollerde de iyi kabul edilir.

Bu pozisyonlar genellikle bilgiyi işleyebilen ve analiz edebilen, ayrıca bir dizi talimat alabilen ve verimli eylemler yaratabilen bir kişi gerektirir. 

4. Veritabanı yönetimi

Veritabanlarını yönetme yeteneği oldukça talep gören bir beceridir. Tabii ki, tercih edilen veri tabanı, işletmenin kullandığı programlara bağlı olacaktır.

İşverenler, kendi yeteneklerine güvenen ve bunu diğer personele aktarmaktan korkmayan birini arayacaktır. Merkezi veri yönetim sisteminde verilerin toplandığından ve yönetildiğinden emin olmak birçokları için öncelik olacaktır.

5. Kurumsal Kaynak Planlama

Yeni teknoloji, günlük çalışma şeklimizi değiştirdi ve teknolojiyi keşfetmek, bir işletme içinde ilerlemenin bir anahtarıdır. Bu teknolojik değişimin bir yaratımı Kurumsal kaynak planlamasıdır (ERP). Bu, bir işletme genelinde veri akışını iyileştirmek için tüm bilgiler için tek bir merkezi havuz sağlayan ortak bir iş süreci yönetimi yazılımıdır.

İdari profesyonellerin, özel rapor kartları geliştirmek için ERP yazılımına aşina olması beklenebilir. İşletmeler için yaygın ERP yazılımları arasında Oracle, SAP ve Pronto gibi finans ve bordro yazılımları bulunur.

6. Sosyal medya yönetimi

İşletmeler artık müşterileriyle iletişim kurmaya büyük ölçüde önem veriyor ve bu müşteriler genellikle online olarak bulunuyor. Bu nedenle, işletmelerin izleyicilerle kişisel düzeyde bağlantı kurmak ve onlarla etkileşim kurmak için bir sosyal medya varlığına sahip olması giderek daha önemli hale geliyor. İşletmeler için yaygın sosyal medya programları arasında Facebook, Twitter, LinkedIn ve Google+ bulunur.

Bu rol tipik olarak, yardımcı olabilecek idari destek çalışanlarına düşüyor. Bu iletişim yöntemleri, işletmenin kamusal imajını güçlendirmeye yardımcı olabilir, müşterilerinin bağ kurabileceği bir ses oluşturabilir ve potansiyel müşterilerle bağlantılar kurmaya olanak sağlayabilir.

7. Sonuç odaklılık

Bir organizasyondaki her destek rolünün merkezinde, herhangi bir zamanda elde edilmesi gereken bir dizi sonuç vardır. Diğer rollerin aksine, destek rollerinin etkinliği her zaman yatırım açısından ölçülemez ve çalışan değerini kanıtlamanın başka yolları da vardır.

Şirketler somut sonuçlara değer verdiğinden, çıktıları ve sonuçları sunabilmek önemlidir, böylece işverenler eldeki idari çalışanın katma değerine dair net bir görüşe sahip olurlar.

Kariyer potansiyelini artıracak idari becerilere sahip misin?

Bunlar, bir kuruluşun bugünün piyasasında idari destek ekibinden ihtiyaç duyduğu, sahip olunması gereken idari becerilerdir. Bu nedenle, oyunda bir adım önde olmak ve doğru kutuları işaretlediğinden emin olmak istiyorsan, bu becerileri benimse.

Şirketler, iş üretkenliği üzerinde anında etkisi olan yönetici personel arıyor. Özellikle uygun sektörde zaten ilgili deneyime sahip olan adaylar, bu nedenle seçim sürecinde bir avantaja sahiptir.

Beceriler, iş dünyasında bir para birimi biçimidir ve en çok talep edilen idari becerileri belirleyerek, kendini bu beceri setlerinin her birini hedeflemeye adayabilecek, böylece işe alınma ve pozisyonunda başarılı olma şansını artırabileceksin.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *