Freelancer Olarak Çalışabileceğiniz İşler & Pozisyonlar

Freelancer Olarak Çalışabileceğiniz İşler & Pozisyonlar

 Bu rollerden biri senin yeteneklerini kapsıyorsa, tebrikler – büyük olasılıkla birçok müşteri için çekici bir potansiyel freelancer olacaksın. 

1. Developer (kodlayıcı, programcı)

Programlama, dünyadaki en çok talep gören işlerden biridir. Hatta ”yazılım öğren” şakası bile türer oldu. Dijital dünyada, her işletme, organizasyon ve yaratıcı proje, çevrimiçi olarak güçlü bir varlığa ihtiyaç duyar. Bu ister bir uygulama veya web sitesi ile başarılmış olsun, birinin onu oluşturması gerekir değil mi?

Pazarlamacılara benzer şekilde, freelancer geliştiriciler deneyimlerine bağlı olarak genellikle farklı geliştirme alanlarında uzmanlaşırlar. Freelance çalışan bir geliştirici olarak başarılı olmak için Java, Ruby, JavaScript ve diğerleri gibi en popüler kodlama dillerinde bilgili olmanız gerekir.

2. Tasarımcı

Yaratıcı tasarım, broşür tasarımı, logo tasarımı veya web tasarımı gibi projeleri içeren, kazançlı bir çalışma alanıdır. Deneyimli tasarımcıların genellikle üstlenebileceklerinden daha fazla işi vardır, ancak bir püf noktası vardır. Freelance çalışan bir tasarımcı olarak başarılı olmak için, potansiyel müşterilerine ne tür işler (ve kalitede) üretebileceğini gösterebilmek için çeşitli bir portföye ihtiyacın olacak. Tasarım portföyü, zaman içinde oluşturduğun bir şeydir, bu nedenle sektör trendlerini takip etmek, yeni numaralar öğrenmek ve freelance çalışmaya geçmeden önce becerilerini geliştirmek çok önemlidir.

3. Yazar veya metin yazarı

Yazmak, iş ekonomisindeki en popüler işlerden biri olmaya devam ediyor. İçerik modern pazarlamanın kralı ilan edildiğinden, şirketler yüksek kaliteli makaleler, bloglar, kılavuzlar, basın bültenleri ve diğer türden yazılı içerik üretmek için yüksek bütçelere sahiptir.

Freelance yazar olmak için, son derece gelişmiş yazma becerilerine, anadilin dışında başka bir hedef dilde yazacaksan üst seviye bir grammare ve hikaye anlatma yeteneğine sahip olmalısın.

4. Pazarlama uzmanı

Freelance bir pazarlamacı olarak çalışmak, ücretli Facebook reklam kampanyaları yürütmekten bir web sitesinin tamamını elden geçirmeye kadar her şey anlamına gelebilir. Freelance pazarlama uzmanları, stratejistler ve danışmanlardan oluşan büyük ve gelişen bir topluluk var. Hepsinin ortak yönü nedir? Tabii ki, dijital beceriler.

5. Çevirmen

Yayıncılar, reklam firmaları ve küresel şirketler için yerelleştirilmiş içerik, en etkili pazarlama yollarından biridir. Bazı ülkelerde ve kültürlerde, potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanın tek yolu da olabilir. Freelance çevirmenlerin gelip günü kurtardığı yer burasıdır. Unutma, profesyonel çevirmenler sadece tercüme ettikleri dillerde akıcı değildir, aynı zamanda çeviri alanlarında akademik veya iş tecrübesine de sahiptirler. Bir çevirmen olarak serbest çalışmaya girmek istiyorsan, güçlü yönlerini masaya oyna ve geçmişinle ilgili işleri ortaya çıkar.

6. Videograf

Freelance çalışan bir video yapımcısı olarak başarılı olmak için, mükemmel film çekme ve düzenleme becerileriyle müşterilerin gözünü kamaştırman gerekecek. Bu alandaki birkaç yıllık iş tecrübesi, doğru yazılım ve ekipman ve sağlam bir proje portföyü ile pazara girmek çok daha kolay olacak.

7. Muhasebeci

Bir muhasebeci hangi freelance işlerde çalışabilir? İyi bir muhasebeci için ne kadar talep olduğunu öğrenince şaşıracaksın. Ayrıntılara dikkat ederek, güçlü üstün bilgi birikimiyle, ticari farkındalıkla ve vergi yasalarını iyi kavradığınızda, KOBİ pazarına çok fazla sorun yaşamadan girebileceksin. Ayrıca, diğer serbest çalışanların da defter tutma konusunda yardıma ihtiyacı olduğunu unutma!


8. İK yöneticisi

Büyüyen (veya kurulmuş) herhangi bir şirket için, İK yönetimi işin temel bir parçası ve hayati önemde. Bu aynı zamanda uzaktan veya müşterinin ofisinden yapabileceğin bir tür serbest iş anlamına da geliyor. Freelance çalışan bir İK yöneticisi olarak işe alınmak için, benzer bir rolde en azından biraz deneyime sahip olman işe yarayabilir, bu nedenle bu, tamamen yeni başlayanlar için uygun bir seçenek gibi gözükmüyor.

9. SEO uzmanı

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) olarak da adlandırılan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), dijital dünyada büyük bir olaydır. En popüler freelance işlerden biri olan arama motoru optimizasyonu, bağlantı kurma bilgisi, Google algoritmaları, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, Panda etkisi ve daha pek çok şey dahil olmak üzere gerekli becerilerin uzun bir listesiyle birlikte gelir. İlgi çekici mi? O zaman senin yeteneklerin için uygun olabilir!

10. Halkla İlişkiler

Bir marka iletişimi uzmanıysan, freelance işlerde eksik kalmayacaksın. Ürün lansmanları, marka farkındalığı kampanyaları, marka aktivasyonu, yerel reklamcılık ve daha pek çok projeyi içerebilen geniş ve çeşitli bir çalışma alanı seni bekliyor. Başarılı olmak için hikaye anlatma ve düzenleme konusunda deneyim sahibi olmanın yanı sıra güçlü görsel becerilere sahip olman gerekir.

Gördüğün gibi, freelance çalışma çok çeşitli kariyer ve endüstri dallarını kapsıyor ve bunlar sadece bir avuç seçenek. Becerilerin burada yoksa, korkma – sadece Avrupa’da, binlerce iş türünü kapsayan 9 milyondan fazla freelancer var. İş ilanlarını kontrol ederek ve sektöründeki diğer kişilerle konuşarak piyasadaki freelance becerilerine bir talep olup olmadığını güvence altına almak için biraz araştırma yaparak yola koyul ve sektöründeki freelance çalışma fırsatları konusunda netleştikten sonra, nasıl yapabileceğini planlamaya başla. Serbest meslek kariyerine hızlı bir başlangıç yap.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *