Kariyerinizi Freelancer Olarak İnşaa Edin

Kariyerinizi Freelancer Olarak İnşaa Edin

Her Alanda Başarılı Bir Freelancer Olmak İçin 7+ Anahtar

Freelancer olarak başlamak oldukça kolaydır.

Ancak hayatta kalmak ve başarılı bir freelancer olmak için çok çalışma, özveri ve motivasyon gerektirir.

Bu nedenle, çoğu yeni freelancer birkaç ay sonra evden çalışma hayallerinden vazgeçiyor.

Ayrıca, yalnızca birkaç freelancerin başarılı olmasının ve finansal özgürlük bulmasının nedeni de tam olarak budur.

Bu noktaya ulaşmam yani tam zamanlı bir freelancer olarak düzgün bir finansal özgürlüğü sağlayabilmek, yıllarca süren sıkı çalışmayı gerektirdi. 

Bu noktaya gelmek için 100 saatlik çalışma haftaları ve 20 saatlik çalışma günleri gibi süreçlerden geçtim. Ve bu yol boyunca pek çok ders öğrendim.

Bunlar, bugün olduğum yerde olmama yardımcı olan en önemli faktörlerden bazıları.

1. Rahat Etmeyin!

‘’Her zaman birilerinin sizden daha çok çalıştığını, birilerinin sizden daha iyi noktaya geldiğini düşünmek zorundasınız. Beni her gün motive eden şey bu. Her zaman dışarıda daha çok çalışan birinin olduğunu düşünürüm. “

– Malcolm Brogdon

Bu alıntıyı gördüğüm andan beri bakış açım inanılmaz değişti. Çalışma biçimimi ve geleceğimi planlamamı kelimenin tam anlamıyla değiştirdi.

Freelancerlık kariyerimde belli bir noktaya geldiğimde rahatlamaya başladım.

İyi ödeme yapan iki iyi müşterim vardı. Ve çok çalışmak zorunda bile değildim. Film izlemek ve video oyunları oynamak için bolca vaktim olurdu.

Sonra bu alıntıyı gördüm. Yanlış hatırlamıyorsam, bunu Seth Godin’in bir blog yazısında okudum. Sanki benimle doğrudan konuşuyor gibiydi.

O günden itibaren asla kendime, kendimi asla salmayacağıma dair bir söz verdim.

Beni herkesten daha çok çalıştıran şey, beni değiştirecek birinin düşüncesi.

Bunu müşterilerime daha değerli bir hizmet sunmak için bir motivasyon olarak da kullandım. Çünkü harika işler yaptığım için unutulmaz olmak istedim.

Örneğin, çalıştığım her müşteriye yüksek kaliteli bir hizmet sunmak için fazladan çaba sarf ediyorum. .

Müşterini memnun etmeyi görev edinmelisin. Harika bir hizmet sun ve yeri doldurulamaz olmak için herkesten daha çok çalış.

2. Tek Bildiğim Şey Hiçbir Şey Bilmediğim

‘’Tek gerçek bilgelik, hiçbir şey bilmediğini bilmektir. “

– Sokrates

Bu alıntı posterini çalışma masamın hemen üstündeki duvarda tutuyorum. Kendime sürekli olarak herkesten daha iyi olmadığımı hatırlatmak için.

Yazar Ryan Holiday’in ”’Ego is the Enemy’ adlı kitabında belirttiği gibi, çok fazla egoya sahip olmak, bir kişinin sahip olabileceği en zehirli alışkanlıklardan biri olabilir.

Becerilerine ve yeteneklerine güvenmek farklı bir şeydir. Ama her şeyi bildiğine ve herkesten daha iyi olduğuna inanmak, kariyerinin sonu anlamına gelebilir.

Asla şunun veya bunun uzmanı olduğunu varsaymamalısın veya iddia etmemelisin. Daima başka birilerinden yeni şeyler öğrenmeye istekli ol.

Bu, ilgili olmanın ve serbest çalışan olarak daha fazla deneyim kazanmanın anahtarıdır.

Dünyanın en iyi doktorları bile her zaman yeni hastalıklar ve yeni tedaviler hakkında bilgi sahibi olmak zorundadırlar.

Öyleyse öğrenmeye ve kendini geliştirmeye devam et.

Bu konseptin bir sonucu olarak, online kursları kullanarak yeni şeyler öğrenmeye devam ettim. Çalıştığım sektörlerle ilgili konuların yanı sıra ilgisiz diğer konular hakkında da.

Bu seni her zaman rakiplerinden bir adım önde tutacaktır.

3. Parayı Düşünme

Çoğu insanın hızlı bir şekilde para kazanmak için freelancer olduğunu biliyorum.

Bir şekilde bir ofis işi bulmanın zor olduğunu düşünüyorlar, ancak evden para kazanmak klavyedeki tuşlara basmak kadar kolay gibi gözüküyor.

Her zaman bir freelancer olmanın bir ofis işine sahip olmaktan çok daha zor olduğunu söylerim. Çünkü freelancer olmak, bir işi yürütmek gibidir. Kendi müşterilerinizi yönetiyorsunuz ve projelerle uğraşıyorsunuz. Ayrıca aynı zamanda kendinizi ve hizmetlerinizi de tanıtmalısınız.

Parayı ana hedefiniz olarak düşünerek serbest çalışmaya başlarsan, uzun süre hayatta kalamazsın.

Serbest çalışan olarak ilk birkaç ayda, yalnızca çok küçük bir miktar para kazanacaksın. Bu zor zamanlarda hayatta kalmak için hazırlıklı olmalısın.

Maddi olarak zorlanıyorsan, bir iş bulun. En az 6 ay hayatta kalacak kadar para biriktir. Ve sonra freelancerlığı düşün.

Bu yüzden parayı bir anlığına unut. Hizmetlerine değer katmanın yollarını düşün. Müşterilerine harika bir deneyim sunmanın yollarını bul.

Ve tahmin et ne olacak? İşte o zaman para sana doğru akacak.

4. Kibar Olmayı Öğrenmek

Müşterilerinle nasıl konuşulacağını ve profesyonel bir e-posta yazabilmeyi öğrenmek, uzun vadeli ilişkiler kurmanın anahtarıdır.

Ama bu yeterli değil, nasıl kibar olunacağını da öğrenmen gerekiyor.

Tüm müşteriler nazik ve cömert değildir. Bazen zorlu ve agresif müşterilerle uğraşman gerekir. Çalışmanı eleştirenler ve revizyon isteyenler.

Bu tür durumlarla uğraşırken sakin kalman ve kibarca karşılık vermen gerekir.

Bir müşteri işinin iyileştirilmesi gerektiğini söylüyorsa, kendini savunmaya veya şikayet etmeye başlamamalısın hele ki bahane bulmak gibi şeyler aklından bile geçmemeli. Kibarca özür dile ve işe geri dön, sıfırdan başla.

Müşteri sadece isteğini yerine getirdiğin için sana saygı duymayacak, aynı zamanda seni gerçek bir profesyonel olarak da görecektir.

Müşterilerle konuşurken daha az şikayet et ve kibar ol.

5. Kayıt Defteri Tutmak

Her işletme, potansiyel müşterilerinin telefon numaraları ve adresleriyle dolu bir adres defteri tutar. Bu, freelancerlar için de geçerlidir.

Birinden hizmetlerim hakkında soru soran her e-posta aldığımda ve bir müşteri için bir projeyi tamamladığımda bile, o müşterinin e-posta adresini adres defterime eklerim.

Bu benim yedek planım. Ne zaman yeni bir iş bulmam gerektiğinde veya müşteri projeleri azaldığında, bir sonraki işimi bulmak için adres defterime dönüyorum.

Kendi müşteri adres defterini oluşturmaya başlamalısın. Bir daha asla freelance iş bulma konusunda şikayet etmek zorunda kalmayacaksın.

6. Dayanıklılıkta Uzmanlaşmak

Freelance olarak altı aydan daha uzun süre hayatta kalmak istiyorsan, kendini güçlendirmelisin.

Freelancer olmak, çok fazla reddedilmeyle uğraşmayı da içerir.

Müşterilerinden yanıt almak için günlerce beklemen gerekecek. Başvurduğun işlerin çoğunda reddedileceksin. Çalışman sıklıkla eleştirilecek. Bazı müşterilerinin sana ödeme yapması ebediyete kadar sürecek. Hatta bazıları seni görmezden gelecek.

Bu zamanlarda sakin olmak için dayanıklılık konusunda ustalaşmalısın. Panik ve öfkeyle tepki vermemelisin.

Dayanıklılığımı geliştirmemde meditasyon gerçekten yardımcı oldu. Genelde günde yaklaşık on dakika meditasyon yaparım. Ve sinirlerimi ve düşüncelerimi yatıştırmaya yardımcı oluyor. Hatta bana küçük bir enerji artışı sağlıyor bile diyebilirim.

Ayrıca, becerilerine güvenmek, dayanıklılığını artırmanın başka bir yoludur. Bu yüzden yeni beceriler öğrenmeye devam et.

7. Bir Yan Proje Başlat


Bir yan projeye başlamak, kariyerini freelancer olarak ilerletmek için yapabileceğin en iyi şeylerden biridir.

Bu sadece becerilerini geliştirmek için değil, aynı zamanda itibarını inşa etmek için de harika bir yoldur.

Bu blog bir süredir benim yan projemdi. Ve burada makalelerimi gördükten sonra birçok müşteri benimle temasa geçti.

Ancak bu, yan projelerin sadece bir yan etkisidir. Bir yan projeye sahip olmanın ana yararı, zanaatınızı uygulayabilmektir.

Bu blogu geliştirirken daha iyi yazmayı, yeni SEO tekniklerini ve pazarlama stratejilerini öğrendim.  Bu, başka hiçbir yerde öğrenemeyeceğim bir şeydi.

Ayrıca, fazladan bir gelir akışı sağlamaya da yardımcı oldu.

Kendi yan projelerinizden biraz para kazanmak her zaman güzeldir.BONUS: Mentor bulmakZor zamanlarda sana rehberlik edecek ve kariyerini nasıl ilerleteceğini belirlemene yardımcı olacak birine sahip olmak iyi bir fikir olabilir.

Freelancer olarak yardımcı olacak bir akıl hocam yoktu. Ama kahramanlarım vardı. Seth Godin, Ryan Holiday, Elon Musk ve çok daha fazlası gibi.

Kitaplarını, biyografilerini okuyarak, derslerini ve YouTube videolarını izleyerek onlardan birçok şey öğrendim. Ve bu dersleri hayatımı ve çalışma şeklimi şekillendirmek için kullandım.

Kendine bir akıl hocası bul. Sana koçluk ve rehberlik etmesi için birini bulabilirsen buna devam etmelisin çünkü gerçekten de buna değecek bir zaman ayıra olacak. Eğer bulamıyorsan, kendine birkaç kahraman belirle ve onlardan bir şeyler öğren.

Sonuç

Freelancer olmak sadece iş bulmak ve para kazanmakla ilgili değildir. Neredeyse bir hayatta kalma oyunu gibidir. Ancak bunun sadece bir sonraki müşteriyi veya bir sonraki işi bulmakla ilgili olmasına izin vermemelisin.

Finansal özgürlüğünüzü bulma konusunda yapın. Ve bunu başarmak için buna göre plan yapın.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *