Freelancerlar İçin 5 Kolay Ödeme Alma Yöntemi

Freelancerlar İçin 5 Kolay Ödeme Alma Yöntemi

Kariyerinizin bir noktasında serbest çalışmayı planlıyorsanız veya bunu zaten yapıyorsanız, çözmeniz gereken ilk şeylerden biri müşterilerden gelen ödemeleri nasıl kabul edeceğinizdir.

Her şeyde olduğu gibi, bazı seçenekler diğerlerinden daha iyidir.

Freelancerlar için 5 Ödeme Şekli

Çekler

Çek kabul etmek, serbest çalışan olarak ödeme almanın en kolay yollarından biridir. En büyük avantajı, banka hesabınıza çek yatırmak için herhangi bir ücret ödememenizdir. Tek başına bu bile çekleri birçokları için en iyi ödeme yöntemlerinden biri haline getirebilir.

Çekleri kabul etmenin olumsuz yönleri arasında gecikmeler vardır: çekin postayla gelmesini beklemek ve çekin banka hesabınızda mahsup edilmesini beklemek. Mümkün olan en kısa sürede mevcut fonlara ihtiyacınız varsa, elektronik ödeme seçenekleri tercih edilebilir – ancak çek fiyatını geçemezsiniz.

Kredi kartları

Serbest çalışanlar bir ödeme şekli olarak kredi kartlarını kabul edebilir ve müşteriler plastik ile ödeme yapmayı tercih edebilir. Bu ödemeler genellikle PayPal veya başka bir çevrimiçi ödeme sistemi aracılığıyla işlenir.

Müşterilerden gelen ödemeleri kabul etmek için kendi kredi kartı işleme ekipmanınızı da satın alabilirsiniz. Kablosuz kredi kartı terminallerine ve kredi kartı işleme yazılımına veya bir tüccar hesabına ihtiyacınız olacak. Birçok satıcının mobil cihazınızla çalışan donanımları vardır, bu nedenle ödeme kasalarında gördüğünüz büyük terminallere ihtiyacınız yoktur. Kredi kartı kabul eden çoğu serbest çalışanın ödeme almak için uygulamaları veya diğer hizmet sağlayıcıları kullandığını unutmayın. Örneğin, PayPal, Google Cüzdan, Wave, Square veya QuickBooks hesabınızı kullanarak kredi kartı alabilir ve pahalı ekipman satın alma ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz.

Elektronik Fon Transferi

Ödeme almanın hızlı, kolay ve ucuz bir yolu elektronik fon transferidir (EFT). Ödemeler, herhangi bir uygulama veya kredi kartı işleme şirketi dahil olmadan doğrudan bir banka hesabından diğerine geçer. Fonların bir bankadan diğerine taşınması iki ila dört iş günü sürebilir. Ancak para bir kez geldiğinde, PayPal’da olduğu gibi tekrar transfer etme konusunda endişelenmenize gerek yok.

EFT’ lerin zorluklarından biri, bankanızın veya müşterinizin bankasının bu transfer taleplerini karşılaması gerektiğidir. Fonları bir bankadan diğerine taşırken bu bazen zor (veya maliyetli) olabilir. Bu nedenle, serbest çalışanları işe alan müşteriler, serbest çalışanlarına ödeme yapmak için genellikle çekleri veya çevrimiçi uygulamaları kullanmayı tercih eder. Ancak, sağlam bir bordro sağlayıcısı olan bir müşteri, ödemeleri kolayca ayarlayabilir.

Muhasebe yazılımı

Muhasebe yazılımınız, gelir ve giderleri takip etmenize yardımcı olmasının yanı sıra, ödeme tahsilat sürecinizi de kolaylaştırabilir. Ayrıca, aynı hizmet faturalandırma ve muhasebe işlemlerini yürüttüğünde gelir otomatik olarak güncellenir ve müşteriye bağlanır. QuickBooks veya FreshBooks gibi programlar faturalar oluşturabilir ve müşterileriniz için ödemeyi basitleştirebilir. Hatta hatırlatıcılar gönderebilir ve müşterilerin faturanızı görüp görmediğini size bildirebilirler. Halihazırda bir muhasebe programı kullanıyorsanız, onun da fatura gönderip göndermeyeceğini ve ödemeleri halledip işlemeyeceğini öğrenin. İşlem ücretlerinin yanı sıra ek bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Nakit Uygulaması

PayPal’a benzer şekilde Cash App, serbest çalışanların ödemeleri kabul etmeleri için çevrimiçi bir seçenektir. Ancak, çevrimiçi hesabınızdan banka hesabınıza para taşımak yerine, para çek hesabınıza veya bağlı banka kartınıza gider.5 Bir EFT gibi, bir an için fazladan ödeme yapmazsanız, paranın hesabınıza ulaşması birkaç iş günü sürer. banka kartına aktarın.

Kişisel kullanım için, bir kişiden diğerine para göndermek ücretsizdir. Müşterilerin bir Nakit Uygulama hesabına ihtiyacı yoktur; www.Cash.me adresinde çevrimiçi ödeme yapabilirler.

Ödeme Alma İpuçları

Ödeme sürecini etkili kılmak için aşağıdaki ipuçlarını deneyin.

Kolaylaştır

Serbest çalışma sözleşmesini okuyup imzalamadan asla bir iş üzerinde çalışmaya başlamayın. Ödemelerdeki gecikmeleri önlemek için müşterilerin size ödeme yapmasını mümkün olduğunca basit hale getirin. En rahat ettikleri seçeneği kullanabilmeleri için birden fazla seçenek sağlayın. Örneğin, faturalara bir “Şimdi Öde” düğmesi ekleyin, kredi kartı ödemeleri sunun ve çekle ödeme talimatlarını ekleyin.

Fatura Sıklıkla

Tamamladığınız iş için fatura kesmek için fazla beklemeyin. çok önemli

gelir elde etmeye devam edin ve faturalandırma dikkat dağıtıcı gibi görünebilir, ancak kazandığınız geliri toplamak da önemlidir. Çok uzun süre beklerseniz, müşterilerin ek hatırlatıcılara ihtiyacı olabilir ve ödeme almak için aceleniz olmadığı izlenimini edinebilirler.

Aylık faturalandırma, bir serbest çalışan için yaygın olarak kullanılan bir yoldur ve faturalandırma ve ödemelerinizi organize etmenin iyi bir yoludur.

Takip et

Fatura göndermek ödemeyi garanti etmez. Gerçekten ödeme aldığınızdan emin olmak için bir sistem kurun ve ödemesi yavaş olan müşterilere kibarca ulaşın. Meşgul olabilirler, ancak ödeme konusunda isteksiz olmaları da mümkündür. Sadece ayaklarını sürüyerek veya hizmetinizle (veya faturalandırma sürecinizle) ilgili bir sorunları olsun, işlerin kontrolden çıkmasını önlemek için iletişim kurun. Yine, bazı faturalandırma hizmetleri bu görevi sizin için halleder. Bir faturanın ödenmemesi durumunda “30 gün sonra hatırlatıcı gönder” gibi hizmetinizle ilgili seçenekleri seçebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *