2 min read

Freelancer Olarak Para Kazanmanın En İyi Yolları

Freelancer Olarak Para Kazanmanın En İyi Yolları
Photo by Rodeo Project Management Software / Unsplash

Freelance bir yazar olduğunu hayal edelim. Freelance yazarlık harika bir iş olabilir. İzleyebileceğin pek çok farklı türden satış noktası vardır. (geleneksel yayınlar, çevrimiçi haber siteleri, blog yazarlığı gibi, tamamen sana kalmış) ve ilgilenebileceğin pek çok konu alanı seni ilgilendiren her konuda uzmanlaşabileceğin veya farklı şeylerin bir karışımını deneyebileceğin anlamına gelir.

Ancak freelance çalışmak aynı zamanda zorlu bir iştir ve gönülsüz olanlar için kesinlikle doğru adres olmadığı da aşikar. Freelancer çalışma sektöründe başarıyı yakalayıp, güzel ücretler için ne yapılması gerektiği konusunda gerçekçi olmanın zamanı geldi.

Freelance çalışmanın zor tarafı, özel olarak ne yaptığının değil, freelance çalışmanın tüm ayrıntıları ile ilgilidir.

Aklında bulundurman gereken üç önemli nokta şunlar:

1.Değerini Talep Et

Dünyanın dört bir yanından serbest çalışanların kimin en az parayla çalışmaya istekli olduğunu görmek için yarıştığı Demand Studios, Guru, oDesk ve Elance gibi en düşük teklifi verenlerden uzak durmak da fayda var. Yeteneklerin ve uzmanlığın için sana ödeme yapacak müşterileri hak ediyorsun. İyi bir geliştirici istiyorlarsa, iyi olana para ödemeye razı olmalılar değil mi?

Oyunda yeniysen ve ne kadar ücret alacağın konusunda kafan karışık ise, zamanının değerinin karşılığını aldığınından emin olmalısın.

2.Bir İşletme Yürüttüğünü Unutma

Birçok kişi, geleneksel işlerde çalışmaktan hoşlanmadıkları için serbest çalışmaya giriyor; freelance çalışmanın onlara sağladığı özgürlüğü ve yaratıcılığı seviyorlar. Ve freelancer olmak, bir şeyleri kopyalamaktan veya veri girmekten çok daha tatmin edici olsa da, hala bir iş yürüttüğünü veya çok uzun süre yürütecek bir işinin olmayacağını unutmamalısın.

“Yazar” şapkasını takmanın yanı sıra, serbest çalışanların muhasebe, pazarlama, müşteri hizmetleri, proje yönetimi ve sayısız diğer görevlerde de iyi olması gerekir. Ödeme yapmayan müşterileri kovalamaktan veya değerlerinden daha fazla sorun olduğu kanıtlanan müşterilerden kurtulmaktan kaçınamazsın. Bir projeye başlamadan önce her şeyi yazılı olarak aldığından emin olman gerekir, bu nedenle “işin kapsamı” ve “sözleşme ihlali” terimlerine aşina olmakta fayda var. Ayrıca rakamların toplandığından ve vergi açısından da güvende olduğundan emin olman gerekir.

İşletme yönetimi çok eğlenceli olmasa da, özellikle yaratıcı tarafa daha fazla eğiliyorsan ve gerçekten bir freelancer kariyeri yapmayı planlıyorsan, bu detaylar önemlidir.

3.Organize Ol

Aldığın işlerin müşterilerine ve projelere bağlı olarak, kendini birbiriyle rekabet eden son teslim tarihlerine sahip iki yüksek düzeyde ilgili e-Kitap, birkaç web sitesi veya bir dizi küçük yazı projesi ile hokkabazlık yaparken bulabilirsin. İşleri kontrol altında tutmak ve en iyi çalışmanı yapmak için zamana sahip olmak hayati önemde şeyler. Kendini kendinin, en iyi kişisel asistanı yapmalısın.

Kendin için, şu anda elinin altında bulunan her şeyin son tarihlerini ve ayrıca hangi adımları ne zamana kadar yapmış olman gerektiği konusunda sana bir fikir veren orta nokta noktalarını içeren bir takvim ayarla. Örneğin, bir e-Kitap yazıyorsan, son taslağını hangi tarihte bitirmelisin? Biçimlendirme hangi tarihe kadar tamamlanmalı? Projelerini uygulanabilir eylem adımlarına dönüştürmek, ilerlemeni görselleştirmeyi ve birden fazla projeyi yönetirken işleri yönetebilmeni kolaylaştırır.