3 min read

Freelancer Nedir? Nasıl iyi Freelancer Olunur?

Freelancer Nedir? Nasıl iyi Freelancer Olunur?
Photo by Luke Peters / Unsplash

Uzaktan çalışma alışkanlığımız arttıkça, her zamankinden daha fazla insan serbest meslek sahibi olmak ve serbest çalışmaya başlamak istemeye başladı. Uzaktan ve konumdan bağımsız çalışma arzusunun artmasıyla birlikte, bir freelance iş kurmak, geçimini sağlamak için çekici bir olasılık haline gelmeye başladı.

Neyse ki, freelancer olmak artık her zamankinden daha kolay.

Freelancer olmak her zamankinden daha popüler hale gelmekle kalmadı, aynı zamanda şirketler tam zamanlı çalışanlar yerine freelancerları işe alma konusunda gittikçe daha istekli hale gelmeye başladılar. Neden mi? Çünkü, pek çok iş uzaktan yapılabilir ve şirketlerin tam zamanlı çalışanlarla aynı mali veya sağlık hizmetlerini freelancerlara sağlamaları gerekmez.

Bu yüzden belki de SENİN DE freelancer olmanın ve freelance bir iş kurmanın zamanı gelmiştir.

Neden serbest çalışmaya başlamak istediğinle başla.

Her gün, müşteriler bulmak ve onlar için olağanüstü işler yapmak için kendini motive etmen gerekecek ve ilk adım kendi “nedenini” bulmaktır.

Neden ilk etapta serbest meslek sahibi olmak istiyorsun?

  • Yan tarafta biraz gelir yaratmak için mi?
  • Tam zamanlı gelirini değiştirmek için mi?
  • Serbest çalışırken ne kadar kazanmak isterdin?

Serbest meslek sahibi olmak istemenin nedeni, başarılı olup olmayacağına dair bir kutup yıldızı görevi görecek. Tam zamanlı bir freelancer olmaya kararlıysan, bu harika! Kendi kendinin patronu olmak fikri her zaman kulağa cazip gelmiştir, üstelik ütopik bir fikirden de bahsetmiyoruz.

Hedefin buysa, yaşam masraflarını karşılamak için ne kadar kazanman gerektiğini hesaplamak isteyeceksin. Bunlara vergiler, sağlık sigortası ve hatta emeklilik dahil tüm yaşam masrafların dahil.

Birinci ayda belirlediğin rakama ulaşamayabilirsin ki bu freelancerlık sürecinde olağan bir durumdur, ancak gelir hedefinin ne olduğunu bilmek, oraya olabildiğince çabuk ulaşmana yardımcı olacaktır.

Freelance Çalışmaya Başlayacağın Beceriyi Seç

İster tam zamanlı ister part time olarak freelancer olmaya hazır ol, kariyerin, sunduğun benzersiz beceriler etrafında inşa edilecek. Bu beceriler senin en büyük varlığın.

Öyleyse birinci adım, yıllar içinde geliştirdiğin, başkalarının sahip olmadığı ve kullanmak için SANA ödeme yapmak isteyebilecekleri farklı becerileri tanımlamaktır. Kendine en iyi silahı seçmelisin, en iyi olduğun alan senin sonsuz para kazanacağın bir madene dönüşebilir.

Burada ince bir çizgi ama önemli olan bir ayrım var, örneğin;

  • Yazma bir beceridir ve e-posta metin yazarlığı bir hizmettir.
  • Kodlama bir beceridir ve özel mobil uygulamaları oluşturmak bir hizmettir.
  • Becerilerini satmak için onları bir hizmet olarak düşünmen gerekir.

Freelancer olarak kullanacağın beceriler konusunda biraz netliğe sahip olmalısın. Bunları bir hizmet olarak nasıl paketleyeceğinizi bilmeli ve hedef müşterilerine bir çözüm olarak satmalısın.

Biraz da senden konuşalım

Potansiyel müşterilerine göstermek için portföyünü oluşturmaya başla. İster doğrudan müşterilerle çalışmayı, ister freelance web siteleri aracılığıyla çalışmayı planlıyor ol, becerilerini göstermen gerekecektir.

Müşterilerle ilişkiler kurmak ve başkalarıyla da yeniden kurmak için çok zaman harcaman gerekecek. Bunların her birinin kendi kariyer binanı oluşturmak için koyduğun tuğlalar olduğunu unutma. Bazen bir müşteriyle uzun dönem projelerin söz konusu olabilir, ya da düzenli aralıklarla sana yeni projeler getirmesi de. Ama her zaman yeni bir müşteri ihtiyacın olacak ve o zaman yeni müşteriler yaratmanın zamanı gelecek.

Bir işi almada esas kilit noktasının müşteri iletişimi olduğunu unutmamalısın, bunun bir proje satmakla ilgili olmadığını, bir sohbeti satmakla ilgili olduğunu hatırla.

Tek ihtiyacın olan bir bilgisayar ve internet! Kendi kariyerini oluşturmaya hazır mısın?